ODDĚLENÍ KLASICKÉHO ZPĚVU

Vedoucí oddělení : Andrea Kalivodová

Zástupce vedoucí: Jiřina Krystlíková Marková

 "  ZPĚV JE RADOST "   

ODDĚLENÍ KLASICKÉHO ZPĚVU

 O oddělení : 

Oddělení klasického zpěvu je 6ti leté hudební studium s maturitou zaměřené na hudbu klasických skladatelů.Náplní studia jsou vokalízy,písně,árie,operní role,komorní skladby.Studenti Jan Janda a Dan Klánský získali ocenění v několika soutěžích.Na jaře 2013 se uskutečnila operního představení Mozartova Praha v divadle na korunní s velkým úspěchem a ohlasem. Toto představení, kde účinkují všichni studenti pěveckého oddělení bude mít reprízu na podzim 2013.Rok české hudby 2014 zvýrazní oddělení klasického zpěvu novou premiérou českého skladatele. Všichni profesoři tohoto oddělení jsou význační umělci a zkušení pedagogové v oboru klasický zpěv. 

 

 

Andrea Kalivodová

životopis v přípravě

MgA. Tachira Menaždina

MgA. Michael Kubečka

Jiřina Marková-Krystlíková, DiS.

životopis v přípravě 

MgA. Martin Matoušek

Jan Ondráček, Dipl. um

V roce 1991 přestoupil z Vojenské hudební školy, kde studoval klarinet, klavír a saxofon, na Státní konzervatoři v Praze na obor zpěv (prof. A. Hampel). V tomto oboru pokračuje od roku 1996 na Hudební fakultě AMU u profesora Miloslava Podskalského. Stal se laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže v Trnavě a soutěžní přehlídky českých konzervatoří. Nahrává pro Český rozhlas, koncertuje s našimi předními orchestry. Během studií na konzervatoři a na AMU již účinkoval v řadě operních představení, např. titulní roli v opeře Giacoma Pucciniho - Gianni Schicchi, Figara v Mozartově Figarově svatbě, Sykoše ve Veselohře na mostě a Loupežníka v Hlasu lesa (B.Martinů), Rytíře v Lancelotovi (L. Fišer), Gunara v Helze (Z. Fibich) a březnu 2002 pak roli Ďábla ve Hrách o Marii (B. Martinů), kterou ukončil studium na AMU. V roce 1997 debutoval v divadle J. K. Tyla v Plzni v roli Aenea v Purcellově opeře „Dido a Aeneas“. Od té doby již zde ztvárnil řadu rolí a je stálým hostem této scény. Po dobu pěti let zpíval na operním festivalu na letní scéně Lichtenštejnského paláce v Praze. V roce 2001 nastoupil do angažmá a stal se sólistou opery Městského divadla v Ústí nad Labem. V stejném roce začal pravidelně hostovat i ve Státní opeře v Praze. V létě 2003 hostoval na operním festivalu „OPERA OPEN AIR“ v rakouském Garsu am Kamp. Za tu dobu se představil v mnoha rolích, např. Markýz a Baron v opeře La Traviata (G. Verdi), Masetta v opeře Don Giovanni (W. A. Mozart), Fiorilla a Bartola v opeře Lazebník sevillský (G. Rossini), Marulla v opeře Rigoletto (G. Verdi), Moralese a Dancaira v opeře Carmen (G. Biset), Schaunarda v opeře La Bohéme (G. Puccini), Brétignyho v opeře Manon (Ch. Massenet). V divadle Archa zpívá a hraje titulní roli misionáře Karla Slavíčka ve velmi úspěšné a populární inscenaci, která vznikla podle knihy „Dopisy z Číny“ (Marné tázání nebes) v režijním nastudování J. A. Pitinského. Působí i v experimentálních projektech, natočil a premiéroval řadu skladeb a oper domácích i zahraničních soudobých autorů. Věnuje se též koncertní činnosti doma a v zahraničí, např. Německu, Belgii, Anglii, Francii, Švýcarsku a Japonsku.

1970-1975 Moskevské muzikální učiliště Ippolitova-Ivanova, ocor sólový zpěv - absolvovala s maturitou1975-1980 Moskevská státní konzervatoř P.I.Čajkovského (vysoká škola) - ukončila obor sólový zpěv pod vedením světoznámé pěvkyně a pedagoga Jeleny ObrazcovéPracovní zkušenosti1980-1982 Pedagog katedry komorního ansámblu Moskevské státní konzervatoře P.I.Čajkovského,Pedagog sólového zpěvu Moskevského muzikálního učiliště Ippolitova -Ivanova1982-1988 Sólistka Kyrgyzské Státní opery v Biškeku1988-1992 Sólistka Velkého divadla v Moskvě,Sólistka Moskevského Hudebního divadla1992-2003 Sólistka Státní opery Praha,Sólistka Národního divadla Brno, Sólistka divadla Bratislavaod.r.2001 Pedagog sólového zpěvu Plzeňské Státní konzervatoře2007-2009 Organizace a účast na pravidelných koncertech z celku "Masterclass" v Křišťálovém sálu Ruského Centra vědy a kultůry při Ambasádě Ruské federace v Praze a Sálu Boženy Němcové (Strahovský klášter), za účasti pedagogů a studentů AMU, Pražské a Plzeňské konzervatoře a Gymnázia Jana Nerudy.

Narodil se roku 1982 v Olomouci. Od dětství aktivně vystupoval na činoherních scénách mimopražských i pražských. Ve věku šesti let započal se hrou na klarinet. Již na základní škole se začal učit zpěvu, ve kterém pokračoval soukromým studiem u dlouhodobého člena Národního divadla a Státní opery Praha basisty Jaroslava Horáčka a následně Pavla Horáčka, až do přijetí na Pražskou konzervatoř. Zde se stal žákem barytonisty Romana Janála. Pražskou konzervatoř dovršil absolutoriem ve třídě profesora Jiřího Kubíka. Během studií se již věnoval koncertní činnosti ve spolupráci s profesorem klavíru Pražské konzervatoře Radkem Melmukou, se kterým absolvoval několikrát turné v Itálii a Čechách. Od svých sedmnácti let vystupuje na veřejných koncertech. Vystoupil ve studentských představeních, kde ztvárnil postavu Janka z opery Viléma Blodka V studni nebo roli Bartola v opeře W. A. Mozarta Le nozze di Figaro v absolventském představení Pražské konzervatoře. Působí na několika předních českých operních scénách - Moravské divadlo Olomouc, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, dále v pražských divadlech Hybernie a Kalich. Mimo tato divadla dlouhodobě spolupracuje s Komorní operou Praha a s Dětskou operou Praha. Koncertně působil s Filharmonií Bohuslava Martinů nebo Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V září 2008 se zúčastnil turné v Japonsku. V lednu a únoru 2009 absolvoval turné v Německu, Francii, Rakousku a Švýcarsku. Mezi nejvýznamnější nastudované operní party patří: Il Podestà - G. Rossini: La gazza ladra (Moravské divadlo Olomouc), Basilio - G. Rossini: Il barbiere di Siviglia (Komorní opera Praha), Paolo Albiani - G. Verdi: Simon Boccanegra (Moravské divadlo Olomouc), Melitone - G. Verdi: La forza del destino (Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Egyptský král - G. Verdi: Aida (Divadlo J. K. Tyla v Plzni) nebo Kecal – B. Smetana: Prodaná nevěsta (Dětská opera Praha).

Narodil Tenorista Jan Ondráček se narodil v česko-německé rodině. Zpěv studoval u Alfréda Hampela, Marie Urbanové a Miguelangela Cavalcantiho. V Národním divadle v Praze poprvé vystoupil v roce 1999 jako Principál komediantů v Prodané nevěstě a o rok později na scéně Státní opery Praha debutoval jako Peter Quint v české premiéře Brittenovy opery The turn of the screw. V Severočeském divadle v Ústí nad Labem zpívá Jeníka v Prodané nevěstě, Parise v Offenbachově Krásné Heleně a Belmonta v Mozartově Únosu ze serailu, za kterého byl zařazen do širší nominace na cenu THÁLIE 2016. Na operních scénách v Plzni, Českých Budějovicích a v Liberci hostoval jako Vašek v Prodané nevěstě, Steuermann v Bludném Holanďanovi, Adam v Ptáčníkovi a Pedrillo v Únosu ze serailu. Jako Vašek v Prodané nevěstě, Remendado v Carmen, Gaston v La Traviatě, Don Curzio ve Figarově svatbě a Goro v Madama Butterfly se zúčastnil několika turné po Japonsku. V Gerhart Hauptmann-Theater v německém Görlitz nastudoval postavu Butler v opeře Gottfrieda von Einema Návštěva staré dámy. V Národním divadle spolupracuje na edukativních pořadech Opera nás baví a Hurá do opery. S kantátou Otče náš Leoše Janáčka koncertoval ve Švýcarsku, s Dvořákovou Stabat mater vystoupil v Německu. Pro Český rozhlas se podílel na nahrávce opery Jacopa Periho Euridice a s Dětskou operou Praha natočil sólový part v Brittenově opeře Malý kominíček. Jan Ondráček se vedle své pěvecké činnosti podílí na výchově studentů klasického zpěvu na Mezinárodní konzervatoři Praha. Dále se věnuje jazykovému a fonetickému poradenství pro německý jazyk se zaměřením na problematiku operního zpěvu. Pro Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze připravil publikaci Němčina pro operní pěvce.

 

MgA. Hana Jonášová

Mgr. Roman Janál

MgA. Andrej Beneš

Je absolventkou HAMU v Praze u prof. Jany Jonášové Již během studia na HAMU v Praze vystupovala pohostinsky ve Státním divadle v Ústi nad Labem a po absolutoriu zde přijala angažmá. Mimo role Despiny v Mozartově opeře Cosi fan tutte, která byla jejím absolventským představením, zde mimo jiné nastudovala role Zuzanky v Mozartově Figarově svatbě, Gildy ve Verdiho Rigolettu a Rosiny v Rossiniho Lazebníku sevillském. Od roku byla 1991 stálým hostem Národního divadla v Praze a od roku 2002 sólistkou Státní opery Praha. V současné době je sólistkou Národního divadla v Praze. Vytvořila role- W.A.Mozarta (Kouzelná flétna -1.dáma , Cosi fan tutte –Fiordiligi a Despina , Figarova svatba – Zuzanka, Don Giovanní – Elvira), k dalším rolím patří především Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském, Gilda ve Verdiho Rigolettu, ale i titulní role v opeře J.Joplina Treemonisha, nebo Sára v Mertově opeře La Roulette. V roce1999 natočila pro Supraphon a ČT roli Eleonory v opeře B.Martinů –Slzy nože, pod taktovkou J.Bělohlavka a v režii J.Nekvasila. Tato inscenace získala 2.cenu na festivalu Zlatá Praha. Mimo divadelní činnost se věnuje i činnosti koncertní – písňové i oratorní tvorbě. Vystupuje s předními našimi i zahraničními orchestry a komorními tělesy/ FOK, PFK, Virtuosi Pragenses, Státní filharmonie Brno, Královský orchestr Liverpool aj./. Spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem. Často hostuje v zahraničí (Polsko, Finsko, Dánsko, Belgie, Lucembursko, Německo, Rakousko, Anglie, Japonsko, Hong Kong aj).

Roman Janál (* 14. července 1964, Trenčín) je jedním z nejvýznamnějších českých barytonistů. Pravidelně vystupuje v Národním divadle v Praze, Brně i Ostravě. Vystupuje na domácích i zahraničních hudebních festivalech (Pražský podzim, Smetanova Litomyšl, Festival Pontes, Dny B. Martinů v Londýně, Festival B. Martinů v Amsterdamu, Česko-saský hudební festival, Europalie v Amsterdamu a Bruselu)

Adrej Beneš (*1981) studoval soukromě u legendárního italského barytonisty Giuseppe Taddeiho v Římě. Hostoval v Národním divadle Moravskoslezském, kde ztvárnil role Guglielma z opery Cosí fan tutte od W. A. Mozarta v českém překladu Jaromíra Nohavicy a Prince z opery Il Cavaliere errante neapolského skladatele T. Traetta. Hostoval v Národním divadle v Praze v roli Masetta v Mozartově Don Giovanni a Setníka v P. I. Čajkovského Evženu Oněginovi. Zpíval v janáčkově opeře v Brně roli Marulla v Rigolettovi(G.Verdi).

Jitka Svobodová, DiS.

MgA. Irina Smolyarova

Zpěv vystudovala na Státní konzervatoři v Praze u prof. doc. Marty Boháčové. Na mezinárodní soutěži M. Schneidera-Trnavského v Trnavě získala 1. místo, v soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech 2. místo a zúčastnila se semifinále mezinárodní soutěže Luciana Pavarottiho. Po absolutoriu nastoupila jako sólistka opery Divadla J. K. Tyla v Plzni a již tam se výrazně uplatnila v mnoha rolích – nastudovala např. Zuzanku (Mozart: Figarova svatba), Jitku (Smetana: Dalibor), Mařenku (Humperdinck: Perníková chaloupka), Dvořákovu Rusalku, Martinů Mirandolinu ad. Svůj pěvecký i herecký talent mohla plně rozvinout i v Praze, kde v roce 1991 přijala angažmá ve Státní opeře Praha. Zde nastudovala mj. Paminu (Mozart: Kouzelná flétna), Adinu (Donizetti: Nápoj lásky), Markétku (Gounod: Faust), Liu (Puccini: Turandot), Rosalindu (J. Strauss: Netopýr) a Madeline (Glass: Pád domu Usherů). Od roku 2003 je sólistkou Opery Národního divadla. Zde vystoupila mj. Smetanova jako Mařenka (Prodaná nevěsta), Krasava (Libuše) a Hedvika (Čertova stěna), Dvořákova Kněžna (Čert a Káča) a Rusalka, Janáčkova Jenůfa (Její pastorkyňa) a Málinka (Výlety pana Broučka), Kateřina (Martinů: Řecké pašije), Mozartova Donna Elvíra (Don Giovanni) a Hraběnka (Figarova svatba) ad. Pro Státní operu a Národní divadlo nastudovala titulní roli Verdiho Aidy. V Bratislavě a v německém Bielefeldu hostovala v roli Rusalky. V roce 2002 vystoupila v Sankt Gallenu jako Karolka (Její pastorkyňa) pod taktovkou Jiřího Kouta. Spolupracuje s řadou dalších významných dirigentů, jako je Sir Charles Mackerras, Ascher Fisch, Jiří Bělohlávek, Petr Vronský, Ondrej Lenárd ad. Jako Hraběnka (Figarova svatba), První dáma a Pamina (Kouzelná flétna) se již několikrát představila publiku v Japonsku, v roli Rosalindy (Netopýr) vystoupila na turné po USA. V roce 2007 spolupracovala s Liverpool Philharmonic Orchestra pod taktovkou Gerarda Schwarze v rámci festivalu Pražský podzim. Uplatnila se rovněž v televizních inscenacích Dvořákových oper – jako Liduška (Král a uhlíř), Lenka (Tvrdé palice) a Agrafena Světlova v Bratrech Karamazových Otakara Jeremiáše. Pro firmu DECCA natočila na CD hlavní ženskou postavu Amranty v opeře Pavla Haase Šarlatán.

Vystudovala CMŠ ( specializovaná základní a střední škola hudebního zaměření) a Ruskou hudební akademii Gnesinych v Moskvě, kterou absolvovala v r. 1994 (prof. S. Navasardyan, prof. V. Tropp). Během studií se úspěšně zúčastnila mnoha celostátních a mezinárodních soutěží. Po studiích se věnovala koncertní činnosti sólové i komorní, spolupracovala se sólisty moskevské filharmonie. Souběžně vyučovala a působila jako korepetitorka na konzervatoři v Moskvě. Od r. 1999 žije v Praze, kde uplatňuje své hudební zkušenosti v oblasti sólové koncertní činnosti a komorní hře ( klavírní spolupráce na Mezinárodních kurzech v Praze, Hannoveru, Salzburku, Bratislavě a Moskvě). V současné době působí jako pedagog na ZUŠ Zbraslav a Mezinárodní konzervatoři v Praze. 

 

Světlana Melnikova

 

Vystudovala konzervatoř v Kazachstánu, pracovala v hudební akademii, doprovázela zpěváky na oddělení klasické hudby a instrumentalisty ( houslisty, violoncelisty a hráče v oddělení dechových nástrojů ). 13 let pracovala v Národním divadle opery a baletu v Astaně jako korepetitorka operních zpěváků, s nimiž nastudovala materiály ze světové operní tvorby skladatelů jako Mozarta, Verdiho, Pucciniho, Bizeta, Čajkovského a dalších. Ve své praxi vystupovala nejenom jako korepetitorka ale i jako koncertmistr s doprovody při různých koncertech a soutěžích v oboru vážné hudby.

Adresa

Olšanská 55/5, Praha 3, 130 00, Žižkov

 
Email:

konzervator.praha@seznam.cz

 
Tel:

608 359 995

Studijní oddělení:  úřední hodiny

PO a PÁ  13 - 15h
ÚT, STŘ, ČT  9 - 13h
 
V době letních prázdnin

STŘ 9-12, 13-14:30h

Kontakty

Vedoucí studijního oddělení

Mob : 608 359 995, Tel : 272 096 419

 

Ludmila Vacková - Odborná referentka

Mob: 777 712 478

2019  INTERNATIONAL CONSERVATORY PRAGUE

Web design Michal Šaray

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon