ODDĚLENÍ DECHOVÝCH NÁSTROJŮ 

ODDĚLENÍ DECHOVÝCH NÁSTROJŮ

 

O oddělení : 

Výuku na oddělení dechových nástrojů zajišťují renomovaní pedagogové a hráči předních českých orchestrů /Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK/ v těchto oborech: příčná flétna, klarinet, fagot, saxofon, lesní roh,trubka, pozoun.. Hru na trubku a saxofon je možné studovat také v rámci Jazzového oddělení. Oddělení nabízí také výuku soudobých interpretačních technik ve spolupráci se současnými českými i zahraničními skladateli a s možností prezentace na koncertech Prague Modern Young, souboru mladých interpretů soudobé hudby. Oddělení koná ve škole pravidelné workshopy se špičkami současné hudební scény: v minulém roce to byla flétnistka Clara Nováková a ředitel festivalu ve francouzském Bourges, Alexander Mihalič s prezentací nového přístroje SAMPO, který vyvinul v Pařížském Centru pro výzkum Nové hudby IRCAM. http://www.musinfo.fr/index.php/en/creation/contest/2016-contest.

 

 

Mgr. Lenka Kozderková

Zaměření: flétna

Lenka Kozderková je absolventkou Státní konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy Akademie Múzických Umění v Brně a ročního stipendijního pobytu na École Normale de Musique Alfred Cortot v Paříži,zakončeného Diplomem Supérieur. V letech1990-93 se aktivně zúčastnila mezinárodních interpretačních kursů v Německu /u Eugenie Zuckermann/,v Itálii /u Severina Gazzelloniho/a ve Francii/u Christiana Lardého/. Stipendijní pobyt na Evropské Mozartově Akademii v Praze v roce 1993 jí umožnil studium komorní hudby u Sandora Vegha,Maurice Bourgua a Zuzany Růžičkové. V letech 1995-97 vedla kurzy flétnové hry na Conservatoire National de Musique v Tunisu. V letech 1994 – 2001 spolupracovala s režisérem Ivo Krobotem a dramaturgem Michalem Lázňovským na představeních Metamorphoses /Orbiére,Francie/,Jób , Létání s Bachem ,Archa /Praha,Brno/. Od roku 1995 působí v hudebně scénickém duu Goelan, kombinujícím prvky klasické hudby,jazzu a rocku.Duo Goelan reprezentovalo Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a televizí. Dlouhodobě spolupracuje s nadací VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových. V Praze debutovala sólovým recitálem v Rudolfinu s cembalistkou Zuzanou Růžičkovou. Je vyhledávanou iterpretkou soudobé hudby.Premiérovala řadu skladeb současných autorů : Graham, Klusák, Loudová, Piňos, Zemek, Rybář, Bartoň, Pudlák, Parsch, Nejtek, Ivanović, z nichž některé jí byly věnovány. V letech 1995 – 2005 byla členkou souboru MoEns,který se věnuje provozování soudobé hudby. Vystoupila na festivalech : Pražské Jaro,Exposice nové hudby Brno, Forfest Kroměříž,Concentus Moraviae,Theatertage der kirche Hannover,Setkávání evropské soudobé hudby Brno,Musik unter Tag Hannover,Forum neuer Music Koeln,Dartington Music festival. Od roku 2006 pořádá Mezinárodní interpretační kurzy HUDBA BEZ HRANIC na konzervatoři v Teplicích. V květnu 2007 provedla Stockhausenovu Zeitmase v Carnegie hall v New Yorku. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři Praha.

MgA. Petra Hoďánková

Zaměření: flétna

Petra Hoďánková ( 1975 ) vystudovala příčnou flétnu na konzervatoři v Brně u profesorky Boženy Růžičkové, pikolu u profesora Františka Kantora. V roce 1988 získala 2. cenu v celostátním kole soutěžě LŠU v Uničově ve hře na flétnu a dechovém triu a v roce 1994 Čestné uznání 1. stupně na soutěži konzervatoří v Kroměříži. Ve studiích pak pokračovala na Akademii múzických umění v Praze u profesora Jiřího Válka a účastnila se mezinárodních interpretačních kurzů v Něměcku ( Michaelstein ) a Rakousku (Semmering ). Aktivně se věnovala studiu komorní hry, zejména dechovému kvintetu. Na základě úspěšně vykonaného konkurzu je od roku 1998 členkou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK ( sólopikola, flétna). S tímto orchestrem vystupovala v řadě evropských zemích ( Německo, Itálie, Francie, Španělsko, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko,Polsko, Rakousko atd. ), dále také v Japonsku, Číně, a Jižní Americe. Sólově vystoupila s Moravským komorním orchestrem,Moravskými sólisty, Komorní filharmonií Pardubice a s Pražskými symfoniky ( FOK ). Jako hostující hráčka spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Komorním orchestrem Pražských symfoniků, Sukovým komorním orchestrem a věnuje se také komorní hře a soudobé hudbě.

Mgr. Jana Nácovská, DiS.

Zaměření: klavír

Jana Nácovská absolvovala klavír na Pražské konzervatoři a na hudební fakultě AMU u prof. Dagmar Baloghové. Po kratším pedagogickém působení na Deylově Konzervatoři vyučuje od r 1974 klavír na Pražské konzervatoři. Od r.1976 působí také jako klavírní doprovazečka na hudební fakultě AMU, nejvíce na katedře dechových nástrojů.

 

Kateřina Váchová Soukalová

Zaměření: klarinet

Narozena 1975 v Havlíčkově Brodě. V místní Lidové škole umění, pod vedením profesora Josefa Brožka, začala hrát na klarinet. Hru na klarinet studovala v letech 1989 - 1995 na Konzervatoři v Praze u profesora Jiřího Stárka a od roku 1995 na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě profesora Jiřího Hlaváče.Studium absolvovala v roce 2001. V roce 1998 získala stipendium pro dvouleté studium na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Jejími profesory byli: Thea King, Joy Farrall, Anthony Pike a Julian Farrell. Absolvovala též několik interpretačních kurzů (M. Arrignon, M. Lethiec). Během studia dosáhla mnoha úspěchů v interpretačních soutěží: 1990 - 1. cena v interpretační soutěži v Kraslicích 1992 - 1. cena v mezinárodní soutěži Concertino Praga 1993 - 1. cena v soutěži v Kroměříži 1998 - 1. cena v interpretační soutěži v Chomutově K největším úspěchům patří vítězství v mezinárodní soutěži o Evropskou hudební cenu v Lisabonu 1994, 1. cena v Concours REuropén d´Interprétation Musicale ve francouzském Moulins 1999 a 1. cena s titulem laureáta v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2002. Sólově vystupovala se Slovenským rozhlasovým orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Jihočeskou komorní filharmonií, Západočeským symfonickým orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice a Moravskou filharmonií Olomouc. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas. V roce 2003 sólově vystoupila s Českou filharmonií s provedením Webrova koncertu f-moll. Od roku 2001 působí v orchestru Státní opery Praha.

Petr Salajka, DiS.

Zaměření: dechové nástroje

Hráč na tubu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Praha (Česká republika)

Hostující praxe: Česká filharmonie Pražská komorní filharmonie Symfonický orchestr Českého rozhlasu Filharmonie Brno Plzeňská filharmonie Komorní filharmonie Pardubice Severočeská filharmonie Teplice Karlovarský symfonický orchestr Jihočeská filharmonie Ostravská banda Orchestr Berg Brno Brass Band Bohemians Brass Circus Problém Dechové orchestry. Ocenění: 2.cena Mezinárodní soutěž žesťových nástrojů, Brno 2009 2.cena Mezinárodní soutěž žesťových nástrojů, Brno 2007 2.cena Soutěž konzervatoří, Ostrava 2007 Účast na celosvětové soutěži, Markneukirchen 2008 Účast na celosvětové soutěži, Markneukirchen 20013 Odborná příprava Interpretační hudební kurzy, Mel Culbertson Interpretační hudební kurzy, James Gourlay Interpretační hudební kurzy, Paul Halvax Interpretační hudební kurzy, Roger Bobo Interpretační hudební kurzy, Qystein Baadsvik

MgA. Tereza Novotná

Zaměření: saxofon

Absolventka Pražské konzervatoře, v současnosti studuje hru na saxofon na Ostravské univerzitě ve třídě dr Zbygniewa Kalety. V roce 2016 studovala na UMFC u dr hab Pawla Gusnara ve Warszavě. V letech 2014 a 2017 byla stipendistkou Nadace Český hudební fond, zúčastnila se mezinárodního projektu European Saxophone Ensemble a spolupracuje jako sólistka s klavíristkou Alicí Lin. 

MgA. Jakub Uhlík

korepetice

Jakub Uhlík ( 1984 )Pochází z muzikantské rodiny. Začal se hudebně vzdělávat v pěti letech naZUŠ Bohuslava Jeremiáše v Českých Budějovicích ve třídě Mgr. Boženy Slancové. Pokračoval tamtéž ve studiu konzervatoře u profesorky MgA. Magdy Štajnochrové. Svá studia zakončil ve třídě Prof. Ivana Klánského na Pražské HAMU. Absolvoval též roční stáž na Musikhogskole Oslo ve třídě Prof. Havarda Gimseho. Během studijních let se zúčastnil mnoha mistrovských kurzů pod vedením pedagogů jakými jsou například : Avo Kouyoumidjan, Frederic Lagarde, Jiří Hlinka, Lars Vogt, Walter Groppenberger, Kurt Seibert, Leif Ove Andsnes, Irina Lein- Edelstein, Edith Kraus atp.Je laureátem nebo nositelem cen následujících soutěží :Mezinárodní Smetanovská soutěžMezinárodní klavírní soutěž Beethovenův HradecMezinárodní Chopinovská soutěž v Mariánských LázníchMezinárodní Mahlerovská klavírní soutěžMezinárodní soutěž Rudolfa FirkušnéhoProBohemiaSoutěž Bohuslava MartinůSoutěž konzervatoří ČRVirtuosi per Musica di Pianoforte atd.Na mezinárodní scéně se představil v Německu, Francii, Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Norsku, Slovensku, Turecku. Za svoji dosavadní uměleckou dráhu odehrál přes 500 koncertů. A to i pod taktovkou dirgentů : Jakuba Hrůšy, Marka Ivanoviče, Stanislava Vavřínka, Jaroslava Krčka, Davida Švece, Petra Chromčáka, a dalších.Participoval na projektu „In Memory of the Czech Terezín Composers“Vystupoval v rámci festivalů jakými jsou například Janáčkův Máj, Ti nejlepší, Festival Český Krumlov, Sicilia Musica, Klasük müzük Afyonkarahisar, Musiktage Koblenz, Chopinovský festival Mariánské Lázně apod.Aktivně se věnuje také komorní hře. Jeho stálými komorními partnery jsou : Petr Ries ( Česká filharmonie ), Simona Pingitzer ( FOK ), Felix Slováček mladší, Lukáš Moťka ( Č.F. ) a další.V jeho diskografii jsou dvě DVD se záznamem živých koncertů pod labelem Bipp Art. Jako člen ansámblu Prague Modern se podílel na nahrávání s Pascalem Gallois- label Stradivarius.Pedagogicky činný je na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Kde se věnuje výuce komorní hry a výuce klavíru.

Marek Zvolánek , DiS.

Marek Zvolánek se narodil v roce 1974 v Praze. Na trubku začal hrát v sedmi letech v Hudební škole hlavního města Prahy. Jeho studia pokračovala na konzervatoři ve třídě profesora Antonína Vaigla. Již během studií na sebe upozorňoval svými úspěchy a tak se rozhodl své dosavadní vzdělání rozšířit u známých evropských kapacit, Hanse Ganche, profesora Salzburského Mozartea, a Konradina Grotha z Berlínské hudební akademie. Již v 18 letech se stal členem České filharmonie, kterou v té době řídil Václav Neumann. Jako sólista opakovaně vystupuje na významných pódiích, uznávaných i v mezinárodním měřítku jako jsou například festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Bratislavské hudební slavnosti, Mezinárodní festival Český Krumlov a účinkoval s orchestry Prague Symphony Orchestra, Prague Chamber Orchestra, Suk Chamber Orchestra, Czech Philharmonic Chamber Orchestra, Prague Radio Symphony Orchestra, Hradec Králové Philharmonic Orchestra, Bohuslav Martinů Philharmonic Orchestra, Moravian Philharmonic Olomouc, Talich Chamber Orchestra, Neue Lausitzer Philharmonie, Capella Istropolitana, Janáček philharmonic Ostrava a další. Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best. Deset trumpetistů vybraných z celého světa, spolu se svým uměleckým vedoucím prof. Otto Sauterem, propojují ve své interpretaci to nejlepší z jazzu, popu a klasiky. Marek Zvolánek se podílel na řadě CD, z nichž za všechny jmenujme alespoň nahrávku Braniborského koncertu č. 2 F dur z roku 1997 pro americkou společnost Crystal Records. Jeho sólovou činnost reprezentuje nahrávka barokních koncertů z roku 2003. Vydala ji Cube Bohemia, v jejichž klasickém labelu je toto CD nejprodávanější. Jsou na něm zastoupeny skladby M.Haydna, F.X.Richtera. ("...Vše vytváří téměř dokonalou scenérii pro mimořadný posluchačský zážitek i v celosvětovém srovnání……”), ("…Myslím, že CD barokních koncertů M. Zvolánka má velkou šanci zasáhnout do hudebního povědomí i v mezinárodním rozsahu…”), Harmonie leden 2007. V roce 2008 založil žesťové septeto Czech Brass, nevšední soubor, jenž představuje ve svém repertoáru neomezenou žánrovou pestrost. Czech Brass obohacuje svým typickým zvukem posluchače napříč celou Evropou. V roce 1998 se stal stálým členem Hudebního studia Smečky, jednoho z nejznámějších nahrávacích studií ve světě. Zde Marek Zvolánek natočil hudbu k přibližně čtyřem stovkám filmů, seriálů, počítačových her či CD nosičů. Nahrával pro známé světové produkce (Georg Lucas, David Lynch, Roman Polanski, Tom Cruise, Carl Davise, Silvestr Stallone, Rachel Portman, Elmer Bernstain…). V současné době je Marek Zvolánek sólotrumpetistou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (Prague Symphony Orchestra).

BcA. Barbora Trnčíková

Zaměření: hoboj

se od dětství věnovala hře na zobcovou flétnu a klavír na Hudební škole hl. m. Prahy. Hoboj vystudovala u profesora Pavla Tylšara na Gymnáziu Jana Nerudy a později na Hudební fakultě AMU ve třídě odb. as. Liběny Séquardtové. Během studií absolvovala roční stáž na Conservatoire National Superieur de Musique ve fran-couzském Lyonu (Jean - Louis Capezzalli, Jerôme Guichard) a na londýnské Royal College Of Music (Olivier Stankiewicz, Fabien Thouand). Získala 1. cenu a titul ab-solutního vítěze na soutěžích Pro Bohemia Ostrava 2016, Mezinárodní soutěži v ital-ském Chieri 2013 a na Soutěžní přehlídce konzervatoří 2012 v Teplicích. Na letní akademii ISA 2016 získala cenu a stipendium Gottfrieda von Einema. V roce 2018 se v Mezinárodní soutěži AEOLUS v Düsseldorfu probojovala mezi 8 nejlepších ho-bojistů a v roce 2019 byla vybrána k účasti v Mezinárodní soutěži Pražského Jara. V letech 2013 - 2015 byla členkou Orchestru Mladých Evropské Unie (EUYO), s nímž absolvovala řadu koncertních turné po celé Evropě, v roce 2017 byla členkou Mo-ritzburg Festival Academy Orchestra a v roce 2019 se zúčastnila letního turné Gustav Mahler Jugendorchester s dirigentem Herbertem Blomstedtem. V letech 2015 - 2019 byla členkou Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia a v současné době je členkou Orchestrální akademie České Filharmonie. Od ledna 2020 zastává pozici I. hobojistky ve Filharmonii Brno. Pravidelně navštěvuje výběrové kurzy s nejvýznam-nějšími světovými hobojisty (M. Bourgue, J. L. Capezzali, D. Walter, J. Tys, Ch. Wet-zel, I. Podyomov, F. Thouand..). Je stipendistkou Akademie komorní hudby, členkou dechového tria Slavic, které v roce 2018 zvítězilo v Mezinárodní soutěži komorních souborů ve městě Chieri a v roce 2019 se stalo laureátem Soutěže Nadace Bo-huslava Martinů, a dechového souboru Alinde Quintet, jenž v roce 2019 zvítězil v Mezinárodní soutěži dechových kvintet BIMC v Bukurešti. Od roku 2017 je zařazena na Listinu mladých umělců Nadace Českého hudebního fondu.

Miroslav Hloucal, DiS.

Zaměření: trubka

 je velice známý trumpetista na české jazzové scéně. Je také skladatel, aranžér a velký umělec při nahrávání ve studiu. Ovládá všechny druhy hudebních žánrů. Během svých studií na Konzervatoři a a VOŠ J.Ježka v Praze, začal spolupracovat s vůdci české jazzové scény, mezi které patří například Emil Viklický, Roman Pokorný, Karel Růžička, Matěj Benko, Gustav Brom Big Band a další. Měl také štěstí, že jsem se setkal na jevišti se světovými legendami, jako je Benny Golson, Harry Sokal, Hiram Bullock a další. V současné době má Quartet jako nový projekt trumpetisty a skladatele Miroslava Hloucala. Hudba tohoto seskupení je autorská, většinou z pera Miroslava Hloucala. Mísí v sobě vlivy moderního mainstreamu, prvky free jazzu a přiklání se k hard bopové tradici. 

MgA. Irina Smolyarova

Vystudovala CMŠ ( specializovaná základní a střední škola hudebního zaměření) a Ruskou hudební akademii Gnesinych v Moskvě, kterou absolvovala v r. 1994 (prof. S. Navasardyan, prof. V. Tropp). Během studií se úspěšně zúčastnila mnoha celostátních a mezinárodních soutěží. Po studiích se věnovala koncertní činnosti sólové i komorní, spolupracovala se sólisty moskevské filharmonie. Souběžně vyučovala a působila jako korepetitorka na konzervatoři v Moskvě. Od r. 1999 žije v Praze, kde uplatňuje své hudební zkušenosti v oblasti sólové koncertní činnosti a komorní hře ( klavírní spolupráce na Mezinárodních kurzech v Praze, Hannoveru, Salzburku, Bratislavě a Moskvě). V současné době působí jako pedagog na ZUŠ Zbraslav a Mezinárodní konzervatoři v Praze. 

 

Adresa

Olšanská 55/5, Praha 3, 130 00, Žižkov

 
Email:

konzervator.praha@seznam.cz

 
Tel:

608 359 995

Studijní oddělení:  úřední hodiny

PO a PÁ  13 - 15h
ÚT, STŘ, ČT  9 - 13h
 
V době letních prázdnin

STŘ 9-12, 13-14:30h

Kontakty

Vedoucí studijního oddělení

Mob : 608 359 995, Tel : 272 096 419

 

Ludmila Vacková - Odborná referentka

Mob: 777 712 478

2019  INTERNATIONAL CONSERVATORY PRAGUE

Web design Michal Šaray

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon