ODDĚLENÍ JAZZOVÉHO ZPĚVU

ODDĚLENÍ JAZZOVÉHO

ZPĚVU

 

Motto oddělení : 

Mezinárodní konzervatoř Praha - Oddělení jazzového zpěvu
Mezinárodní konzervatoř Praha jako první konzervatoř v ČR nabízí maturitní i pomaturitní studijní obor "Jazzový zpěv". Studium na oddělení umožňuje získat kvalitní vzdělání v oblasti jazzu (jako swing, blues, klasický jazz, jazzbossa, souljazz, jazzfunk, popjazz a gospeljazz, evrgreeny…),  a příbuzných žánrů.

Studium zpěvu je individuálně doplněno o základy Hry na piano, Improvizaci, Intepretaci, Jevištní řeč, Základy herectví, Tanec, Vocálový zpěv, Gospelový zpěv, Muzikoterapie, Nahrávací studio, Práce s hudebními programy,.. teoretické předměty včetně žánrové harmonie zahrnují veškerou hudební vzdělanost a všeobecné vzdělání.

K praktickému procvičení slouží nácvik se školním Big bandem, jazzovou kapelou, možnost účinkovat na koncert pořádaných školou, v klubech, v divadle v Korunní. Vše se koná v součinnosti s našimi kvalitními pedagogy. Absolvent může vykonávat svobodné povolání v oblasti populární hudby, najde uplatnění v oblasti hudebního školství, v pedagogice, psychologii, médiích, divadlech, hudebních klubech apod. Ve stejném oboru lze dále studovat na vysokých školách – HAMU, UK filozofická fakulta, JAMU, akademie v Polsku, v Londýně…

Josef Fečo

Josef Fečo se narodil 30.3.1978 V Praze
pochází z romské muzikantské rodiny, již od dětství měl velkou touhu stát se muzikantem.
Josef měl doma velké příklady, tatínek vynikající kontrabasista, maminka zpěvačka a jeho
velký vzor byl vždy dědeček, který je vynikající houslista a skladatel. Josef již od čtyř let
hrál na kytaru, ale jeho touhou bylo hrát na housle jako dědeček. Houslím se věnoval do
svých jedenácti let, po té ho upoutal cimbál a začal se mu věnovat na sto procent. Cimbál
pro něj mnoho znamenal. Již od svých 11 let se stal členem většího souboru, který řídil
jeho dědeček. Tento soubor se jmenoval (ROMALE AVEN IMAR DŽIVAS). Objeli s tímto
souborem několik prestižních festivalů po celé Evropě.
Tento krásný nástroj nemá bohužel v naší zemi výrazné možnosti uplatnění, což vedlo
k jeho rozhodnutí učit se hrát na kontrabas. Jeho vazby k cimbálu však nikdy neoslabily,
dodnes má k němu velice osobní vztah, nechtěl však ustrnout v pozici „barového
muzikanta“, ač školeného a výtečného. Stále kráčel za svým uměleckým cílem a po
půlroční přípravě složil přijímací zkoušky na konzervatoř. V roce 1994 se stal studentem
konzervatoře KJJ. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka obor kontrabas a basová
kytara. Svá studia ukončil v roce 2000. Během studií na konzervatoři se poznal se
spoustou umělců. Např.s Karlem Růžičkou. Od roku 1999 je Josef stálým členem jeho tria.
Josef je dnes nejžádanějším kontrabasistou v České republice, v okruhu jeho hudebního
zájmu jsou jazz, funk, pop, soul a folklór. je tak též skladatel a aranžér.
Josef je stálým členem těchto hudebních projektů:
Karel Růžička Trio, Zuzana Lapčíková Kvintet, Libor Šmoldas Kvartet, Rostislav Fraš
Kvartet, Otto Hejnic Trio
Vlastní projekty: Connection, Josef Fečo and Gypsy Friends (Mezinárodní projekt Srbsko,
Maďarsko, CZ a SK), Josef Fečo – Electric Sound
Mezinárodní projekty: Skip Wilkins (USA), Bobby Watson (USA), Radovan Tariška (SK),
Luboš Šrámek (SK), Robo Opatovský (SK), Lakatoš Robert (HU), Winand Gabor (HU),
Byron Wallen (GB), Ondrej Krajňák (SK)
Ocenění:
Cena Anděla – Zuzka Lapčíková kvintet 2012
Nominace Anděla – Josef Fečo a Zuzka Lapčíková – ČERNOBÍLÁ 2007
Junior Jazz 1999
Lektor:
Mezinárodní konzervatoř Praha
Letní jazzové workshopy – Jazzová dílna Karla Velebného<br>
Recenze od světového amerického kontrabasisty Essiet Okon Essiet (USA)
Ever since I first met Josef Feco in Prague I was impressed with his bass playing. It is well
known that great bass players come from the Czech Republic.
As well as being a top bassist Josef also plays many other instruments. I really love his
playing on Cimbalom. The Cimbalom is a unique gypsy instrument that I first heard him
play in Bratislava Slovakia. I'll talk about his bass playing for now though.
He was once heard by the great drummer Al Foster and Al said to him "you should move
to New York. I agree. He's ready for NYC! He has a full sound, great feel & impressive
technique. We should be hearing more from Josef Feco in the near future.
Essiet OKon Essiet

 

Stanislav Mácha, DiS.

Absolvoval střední odbornou školu výtvarnou v Praze. Od dětství studoval hudbu formou soukromých lekcí. V roce 1992 zvítězil v soutěži Mezinárodního jazzového festivalu v Karlových Varech se skupinou The Four, v dalším období prošel mnoha různými formacemi, byl take členem Big Bandu Čs. rozhlasu. Hrál s Wynton Marsalis, Nicholas Simion, Craig Handy, John Abercrombie.
 

Zdenka Trvalcová, DiS.

Slovenská zpěvačka Zdenka žije v Praze od roku 2002. Po ukončení studia klasického zpěvu začala v témže roce působit v pražských muzikálových divadlech. Zásadní pro její další kariéru se stala hlavní role Edith Piaf v představení "Edith Piaf – vrabčák z předměstí". Stala se nadšenou frankofilkou a do svého repertoáru zařadila nejen chansony Edith Piaf, ale i mnoho dalších známých francouzských písní. V roce 2010 potkala akordeonistu Michala Mihoka a společně založili kapelu VOILA!. Repertoár složený z netradičně pojatých známých francouzských hitů následně začali doplňovat o vlastní autorské písně. Ještě před vydáním debutového alba získali VOILA! cenu Český tučnák, udílenou mladým nadějným umělcům. Debutovým albem Décollage (2014) pak naděje do nich vkládané potvrdili. Úspěch u širšího publika zaznamenala především skladba Flip flops, která se probojovala na přední místa hitparády Radia 1 i slovenského Rádia FM. Kapela pravidelně koncertuje v Čechách a na Slovensku, momentálně se chystá na společný koncert se slavnými Paris Combo (FR) a zároveň připravuje materiál pro své nové album. Tradičnímu francouzskému chansonu se Zdenka nadále věnuje v sólovém koncertním programu ""La Belle Vie"; chystá se i natočení stejnojmenného alba, na kterém Zdenka zazpívá francouzský chanson ve spojení s gipsy swingem. Za doprovodu výborných muzikantů, akordeonisty Michala Mihoka, kytaristy Tibora Židy nebo houslistky Niny Marinové, představuje známé francouzské melodie takřka celého 20. století. Posluchači mají možnost slyšet nejen chansony slavné Edith Piaf, ale i písně Djanga Reinhardta, Serge Gainsbourga, Lucienne Delyle, Desirless a dalších. Stále pokračuje i její učinkování v muzikálech Divadla Broadway a v projektu Tango Underground Fiesta, který se věnuje argentinskému tangu.

Zuzana Vlčeková

Pochází  z středoslovenského města Prievidza. Tam navštěvovala od šesti let Základní uměleckou školu a byla právě jedním z těch dětí, co neradi navštěvovali hodiny klavíru. Tady také chodila na hodiny sborového zpěvu a tance. Velikým překvapením pro rodinu bylo přihlášení se do místí soutěže amatérských zpěváků, kde Zuzana obdržela hned první místo.To bylo Zuzaně teprve 15 let a začala její hudební kariéra. Soutěží od té doby přibylo. Stala se vítězkou celoslovenské soutěže „ Francúzska pieseň “, mezinárodní soutěže „Zlatá Črievička “  nebo „Novou tváří Slovenského jazzu“, kterou každý rok uděluje Peter Lipa.  V té době už Zuzana studovala Konzervatoř Jaroslava Ježka, nejdřív obor populární a muzikálový zpěv u paní profesorky Jany Novákové a pak zpěv jazzový u Filipa Gondolána.

Velikým přínosem byl také výměnný  pobyt v jazzové akademii Dortmund, které se Zuzana zůčastnila. Počas studia spolupracovala s Bigbandem Neratovice, s kapelou Emotions anebo vystupovala se svým vlastním triem. Koncertovala také v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Po účinkování v “ Česko hledá Superstar”, kde se probojovala do semifinále, se rozhodla přijmout zahraniční angažmá. Díky němu se jí podařilo zazpívat si skoro všude na světe. V současné době působí v Praze, zpívá s vlastním triem Zuzana Vlčeková Trio, teší se spolupráci s Golden Big Band Prague a věnuje se také pedagogické činnosti.

MgA. Renata Drössler

Renata Drössler patří mezi stále jasněji zářící stálice českého šansonu. Její zralý a procítěný projev hypnotizuje publikum. Její elektrizující projev je nádherným snoubením jejího zpěvu, porozumění textu a divadelnosti, které získala nejen díky absolutoriu na pražské DAMU, ale i třem dekádám na těch prknech, která prý znamenají svět.

Pražskému publiku se poprvé představila v první polovině devadesátých let v divadle Semafor, kde převzala repertoár po Haně Hegerové.

 

Renata Drössler je pravá šansonová Diva. Má za sebou více než 1000 repríz v ikonickém Draculovi, zářila také ve slavném muzikálu Antoinetta, královna Francie. Více než 20 let ztvárňuje postavu Marlene Dietrich v divadelní hře Edith a Marlene. Mimo toho má za sebou takřka 1000 vlastních koncertů a vystoupení. Celkově ji tak živě vidělo více než milion diváků.

Vydala 4 CD, připravuje se páté, živé, které je výhradně tvořeno oblíbenými autorskými písněmi, které se tak líbí návštěvníkům jejích koncertů.

Zpívá v neuvěřitelných deseti jazycích a ve všech dokáže jít na jádro věci. Říká, že jak umělecky a životně vyzrává, tak cítí, jaké nové interpretační možnosti se jí objevují.

Je považována za autorku bonmotu, že „…šanson je muzikál ve třech minutách...“, ona se však k autorství nehlásí, ale s výrokem souhlasí.

Sophia Lamoš se narodila v Rakousku. Své umělecké vlohy uplatňovala již jako žákyně základní školy. V soutěži německy mluvících zemí, která se konala ve Státní opeře ve Vídni, zvítězila spolu s místním hudebním a dramatickým souborem nad soubory z Berlína a Vídně. Učila se hře na klavír a kytaru, chodila do baletní školy.Vystudovala hudební gymnázium BORG ve WienerNeustadtu.

Po maturitě odešla do Prahy za sestrou Doris a začala studovat zpěv na Mezinárodní konzervatoři Praha, obor populární zpěv. Vystupovala dvakrát v Rudolfinu s Pražským filmovým orchestrem. Zpívala rovněž s orchestrem Golden Big Band Prag. Je členkou hudební skupiny Mr. Elastic, působí též ve skupině Voilá, v různých kapelách, např. Mr. Elastik, Original Vintage Orchestra .

Její životní inspirací je Ella Fitzgrald, americký jazz 20. a 30. let a swing. Nezříká se však ani jiných hudebních žánrů, spolu se sestrou Doris nazpívaly několik klipů starých lidových písní z rodného Rakouska, kde uplatnily i svoji zálibu v jódlování.Žije v Praze, vstupuje pravidelně v Redutě a Jazz Docku, hraje též na klavír.

Sophia Lamoš

Herečka, dabérka, režisérka.

Producentka a umělecký šéf  Divadelní společnosti Starbag.

Zakladatelka a lektorka Starbag Ateliéru.

 

Vystudovala hudebně dramatický obor na Státní konzervatoři Praha v letech 1977 – 1983

Působila v divadlech:  Divadlo A.Dvořaka v Příbrami, Divadlo Na Vinohradech, divadlo Semafor, Divadelní společnost Josefa Dvořáka....

 

Ve filmu debutovala v roce 1978 ve snímku režiséra Jiřího Hanibala: „Leť, ptáku, leť.“!, v televizi o rok později (1979) v jedné z hlavních rolí inscenace "V pozdním dešti"...

Hrála v televizním muzikálu Stvoření světa, kde ztvárnila postavu Evy. 

Seriály ve kterých jste jí mohli vidět: např. Bambinot, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě, Náves, Vyprávěj, Ach ty vraždy!, Život je ples, Obchoďák, Cesty domů, Policajti z předměstí, Bezdružice, Ohnivý kuře, VIP Vraždy, Modrý kód...

 

Jako moderátorka působila v České Televizi, v Tv Nova a Tv Barrandov.

 

Nyní, mimo jiné, úzce spolupracuje s Českou televizí s redakcí pro děti a mládež (např. Studio Kamarád...) a produkcemi pořadů "Chcete mě?" a "Televizní klub neslyšících".

 

Od roku 1990 se intenzivně věnuje i dabingu, v němž působila nejen jako herečka-dabérka, ale i režisérka a úpravkyně dialogů. 

Svůj hlas propůjčila např. těmto slavným osobnostem: 

Nastassja Kinski, Julia Ormond, Jennifer Coolidge, Charlize Theron, Julia Sweeney, Catherine O’Hara, Leslie Hope, apod.

 

Od roku 2009 se věnuje i soukromé lektorské činnosti v oblasti herectví. 

 

V lednu 2019 uvedla jako producentka v české premiéře francouzskou divadelní komedii s názvem "Kdy to bylo naposledy", ve které hraje i hlavní ženskou roli. (Uvádí Divadlo Starbag v Divadle Bez Hranic a na zájezdech)

Radka Stupková

Elena Sonenshine, DiS.

Brněnská rodačka Elena Sonenshine (dříve Suchánková) patří k naší jazzové špičce. Na jazzovou scénu nevtrhla jako vítězka nějaké superhvězdné soutěže, ale renomé si postupně a cílevědomě budovala od začátku 90. let. Po příchodu na studia do Prahy získávala zkušenosti s různými soubory, s orchestrem Causa Bibendi poznala repertoár z doby ragtimu, vyzkoušela si i spolupráci s Big Bandem Českého rozhlasu. Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka v oboru zpěv a v roce 2003 získala stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. V roce 1996 založila spolu s kytaristou Mirkem Linkou kapelu Jocose Jazz. Výjimečné napojení mezi zpěvačkou a jejími spoluhráči je dáno právě dlouholetou spoluprací. Takřka empatická souhra vynikne zejména v častých a objevných improvizačních pasážích. Elena a její muzikanti pravidelně koncertují na jazzových festivalech v zahraničí. Elenino sólové album You Go To My Head, které vyšlo přímo v USA, se čtyři týdny drželo v Top 50 amerických jazzových rádii. Elena Sonenshine opakovaně vystoupila (naposled 2009) v rámci koncertní série Jazz na Hradě, která je pořádána pod záštitou prezidenta republiky. V roce 2005 objela Českou republiku jako velvyslanec Philips International Jazz Festivalu, o rok později koncertovala v rámci festivalu Pražské jaro, v letech 2007-2009 působila vždy část roku v USA, kde koncertovala mimo jiné s triem pianisty Jamese Dowera. Elena se věnuje též pedagogické činnosti – učí jak soukromě, tak např. na Mezinárodni jazzové dílně v Praze. Elena Sonenshine zpívá v sezóně 2010/2011 také v představení Emotion Collection, jež uvádí divadlo Kolowrat, scéna ND Praha. Elena je méně obvyklá varianta oblíbeného jména Helena nebo anglického Eleonora nebo ruského Jelena. Jméno je řeckého původu a znamená „světlo“ nebo „pochodeň“. Příjmení Sonenshine není umělecký pseudonym.

Robert Balzar, DiS.

Robert Balcar vystudoval brněnskou konzervatoř a před založením vlastní hudební formace nesoucí jeho jméno Robert Balcar trio vystupoval i s doprovodnou kapelou H. Hegerové. Mimo hudebního postu kontrabasisty ve své domácí kapele lze Balcara na jevištích či koncertních pódiích potkat i s uskupením Najponk nebo Illustratosphere. Robert Balcar však zdaleka není jenom hráčem pro koncertní programy. Balcar v současnosti platí za skvělého hudebníka a proto si jej velmi často zvou jeho kolegové do nahrávacích studií, aby v jejich sólových projektech či albech vystupoval jako host.

Robert Balcar se díky svému výraznému talentu již několikráte také objevil na televizních obrazovkách a sice v pořadech, které se specializují buď přímo na hudbu jako takovou nebo v rozličných kontaktních programech,které okořenil svými hudebními výstupy. Před kamerou jsme tak Balcara sama za sebe nebo jako člena různorodých kapel mohli vidět například v pořadu Noc s andělem.

Tituly a ocenění: Robert Balcar byl v r. 1998 jmenován kontrabasistou roku.

  • Black Facebook Icon